Bukové drevo a jeho vlastnosti pre výrobu nábytku

Premýšľali ste niekedy o tom, prečo sa pri  výrobe tvarovaných preglejok v nábytkarstve používa práve bukové drevo? Pri hľadaní odpovede na túto otázku preskúmajme najprv buk ako strom, potom sa pozrieme bližšie na vlastnosti bukového dreva a jeho využitie. 

Buk lesný

Na svete existuje viac ako 60 000 druhov drevín, pričom na Slovensku sa ich v prírode vyskytuje okolo 100. Buk lesný je jednou z najrozšírenejších drevín na Slovensku. Dorastá do výšky  30 – 40 metrov. Pre predstavu, slávny bratislavský Manderlák má 45 metrov. Počas prvých desiatich rokov dosiahne buk výšku sotva jeden meter, maximum dosiahne medzi 30 – 50. rokom života. Jeho rast končí vo veku 100 rokov. Hrúbka kmeňa dospelého buku môže dosahovať až 1,5 m. 

Bukové drevo a jeho vlastnosti

Bukové drevo je známe pre svoju tvrdosť. Buk patrí medzi dreviny s tvrdým drevom, spolu s dubom, slivkou, agátom, orechom, javorom a čerešňou. Tvrdosť týchto drevín je 651-1000 kg/ cm2. Pre porovnanie, borovica či smrek, ktoré spolu s topoľom, vŕbou a lipou patria medzi najmäkšie dreviny, majú tvrdosť maximálne 350 kg/ cm2. Meria sa váha buničiny v dreve.

Javí sa ako paradox, že pri výrobe nábytku z takzvaného masívu sa využívajú práve dreviny najmäkšie, a nábytok vyzerá robustne, zatiaľčo na výrobu subtílnejšie vyzerajúceho nábytku, ktorého súčasťou sú aj tvarované preglejky, sa využíva práve tvrdý buk. 

Bukové drevo sa ako surovina používa na spracovanie hlavne v nábytkárskom priemysle,  na výrobu ohýbaného sedacieho nábytku a postelí. Z najkvalitnejších častí bukového dreva sa vyrábajú dyhy pre dekoratívne účely na výrobu nábytku a interiérové účely.

Výhody bukového dreva pre nábytkárstvo

Bukové drevo má pomerne vysokú pevnosť v ohybe, vysokú rázovú húževnatosť a pevnosť v tlaku. Má rovné vlákna, široké stržňové lúče, jemnú pravidelnú štruktúru, husté ročné kruhy a svetlé ružovkasté či žltohnedé sfarbenie. Keďže je vo svojom prirodzenom stave vizuálne veľmi neutrálne a jednoducho sa povrchovo upravuje, ľahko sa dá zmeniť tak, aby imitovalo iný druh, najmä tmavšie typy, ako je napríklad mahagón.

Medzi výhody pri jeho opracovaní patrí jeho vynikajúca schopnosť absorbovať impregnačné nátery a moridlá, dobrá hustota, tvrdosť a pevnosť, pružnosť ideálna na jeho ohýbanie a cenová dostupnosť.

Nábytok z tvarovanej preglejky

Bukové drevo je ideálne na výrobky používané v interiéri, či už stoličky, kreslá alebo lamely do roštov postelí. Vedia to aj naši zákazníci, pre ktorých vyrábame sedáky, operadlá a mušle pre ich finálne výrobky.  

Stoličky a kreslá sú vysoko odolné voči opotrebovaniu, a preto sú vhodné aj na intenzívne používanie. Vďaka tomu, ako aj vďaka svojmu vzhľadu, ktorý sa dá ľahko prispôsobiť podľa potreby a priania, sa nábytok z tvarovanej preglejky uplatňuje nielen v domácnostiach, ale i v školách, zdravotníctve, doprave, kinách či operných domoch. Pri dobrej starostlivosti je ich životnosť desiatky rokov.


Fibra s.r.o. je dcérskou spoločnosťou nemeckej spoločnosti Kreutzfeldt Formholz. Výrobný podnik v meste Šahy vyrába tvarované preglejky pre zákazníkov na Slovensku a v Európe od roku 1994. Drevo spracúvame od guľatiny. Naše tvarované preglejky tvoria základ moderného a kvalitného nábytku. Nájdete ich v ergonomických kancelárskych stoličkách a kreslách, sedíte na nich v reštauráciách aj doma. Vyrábajú sa z nich aj polohovateľné kreslá pre zdravotnícke zariadenia, sedadlá do dopravných prostriedkov a kreslá v divadelných či operných sálach.