Nábytok z masívu alebo preglejky? Záleží, čo očakávate

V povedomí milovníkov dreveného nábytku sa udomácnila predstava masívu ako garancie kvality. Krásne drevené lavice, stoly či skrine z masívu nám pripomínajú históriu a stabilitu, čím vyvolávajú pocit bezpečia. Naopak, predstava preglejky je častokrát spájaná s nízkou kvalitou. Mylne predpokladáme, že preglejky sú len lacné náhrady dreva. 

Práca s drevom 

Drevo obsahuje buničinu, vlákna dreva, ktoré majú podobné vlastnosti, ako iné vlákna. Hovoríme najmä o ich hrúbke, hustote, pevnosti. Všetky vlákna sa dajú tvarovať, je to len otázka teploty, ťahu a sily, ktoré na aké vlákna pôsobia v čase. Pre predstavu, podobne, ako sa spália a zničia vlasy pri nešetrnom tvarovaní, zničia sa aj vlákna dreva. 

Najjednoduchšie je preto narezať guľatinu na dosky či laty, rovné kusy, a tie zmontovať do tvaru stoličky, postele či skrine. Ak si prajeme oblúkový tvar, pri práci s drevom by sme museli z neho veľa brúsiť a zdĺhavo, jemne ho ohýbať. Pri tomto postupe vzniká množstvo odpadu, čo okrem dlhšieho času potrebného na výrobu, zvyšuje cenu nábytku z masívu. 

Výsledkom je nábytok, pre ktorý je charakteristický nielen pôsobivý dizajn a trvácnosť, ale aj zásadne vyššia váha. Hoci nábytok z masívu je krásny a má svoje uplatnenie, moderná doba prináša potreby ľahšieho a trvácnejšieho nábytku. Viete si predstaviť nábytok z masívu v školských triedach, vlakoch alebo automobiloch? Aj toto sú odvetvia, pre ktoré dodávame operadlá, sedadlá a mušle z tvarovanej preglejky.

Nábytok z preglejky

Preglejky sú vyrobné z guľatiny, ktorá sa nalúpe na jemné dýhy. Tie sa sušia, následne sa nastrihajú a lepia krížom do vrstiev tak, aby z vláken dreva vznikla mriežka. Voľným okom ju nevidíme, avšak práve mriežka je spevňujúcim faktorom preglejky. Aj vďaka tomuto krížovému prekladaniu dýh pri lepení získava preglejka a nábytok z nej svoju trvácnosť.

Surové preglejky môžme použiť vo forme rovnej dosky, ale – a to je ich špecifikum – dajú sa aj tvarovať. Vo Fibre disponujeme viac ako 800 formami pre operadlá, sedadlá a mušle na stoličky.

Tvarované preglejky majú využitie nielen pri výrobe stoličiek. Vyrábame aj lamely do roštov postelí. Na tvarovaných a pružných roštoch sa predsa len spí lepšie, ako na tvrdej doske. 


Fibra s.r.o. je dcérskou spoločnosťou nemeckej spoločnosti Kreutzfeldt Formholz. Výrobný podnik v meste Šahy vyrába tvarované preglejky pre zákazníkov na Slovensku a v Európe od roku 1994. Drevo spracúvame od guľatiny. Naše tvarované preglejky tvoria základ moderného a kvalitného nábytku. Nájdete ich v ergonomických kancelárskych stoličkách a kreslách, sedíte na nich v reštauráciách aj doma. Vyrábajú sa z nich aj polohovateľné kreslá pre zdravotnícke zariadenia, sedadlá do dopravných prostriedkov a kreslá v divadelných či operných sálach.