Tvarovanie preglejky alebo ako sa ohýba drevo

Bukové drevo má vysoký obsah látky, ktorá sa nazýva lignín. Vďaka tomu má mimoriadnu ohybnosť. Táto vlastnosť sa využíva pri tvarovaní preglejok. 

Preglejky vznikajú tak, že guľatina sa oreže na tenké dýhy. Predstaviť si to môžete ako strúhanie gigantickej drevenej ceruzky, avšak orezáva sa celý kmeň, nielen špička. Orezaná dýha sa nastrihá na menšie kusy, usuší a zlepí. Teraz máme preglejku pripravenú na ďalšiu prácu.

Tvarovanie preglejky

Preglejky sa tvarujú v lisoch. Lis vyzerá ako gigantická žehlička. Napája sa na elektrinu a už teplota 120°C stačí na to, aby sa v priebehu približne piatich minút medzi dvoma plochami lisu vyformovala preglejka do požadovaného tvaru. V jednom lise sa tak za jeden pracovný deň dá vyformovať necelá stovka operadiel, sedadiel alebo mušiel na stoličky. 

Pozrite si na našom instagrame, ako sa ohýba drevo:

Pridajte sa medzi našich sledovateľov a dostávajte zaujímavosti o výrobe dielov aj pre vaše obľúbené nábytky.


Fibra s.r.o. je dcérskou spoločnosťou nemeckej spoločnosti Kreutzfeldt Formholz. Výrobný podnik v meste Šahy vyrába tvarované preglejky pre zákazníkov na Slovensku a v Európe od roku 1994. Drevo spracúvame od guľatiny. Naše tvarované preglejky tvoria základ moderného a kvalitného nábytku. Nájdete ich v ergonomických kancelárskych stoličkách a kreslách, sedíte na nich v reštauráciách aj doma. Vyrábajú sa z nich aj polohovateľné kreslá pre zdravotnícke zariadenia, sedadlá do dopravných prostriedkov a kreslá v divadelných či operných sálach.